parallax background

İlk Adım Kadın Kooperatifi


Kağıthane Nurtepe mahallesinde 2 ev kadının başlatmış olduğu İlk Adım Kadın Kooperatifi, 2004 yılında kurulmuştur. Nüfusu büyük oranda gelen göçlerle oluşan ve yoksulluğun yoğun olarak yaşandığı Nurtepe mahallesinde açılan merkezle hem kadınlara eğitimler verilmekte, hem de çocuk oyun odasından yoksul ailelerin çocukları faydalanmaktadır. Açıldığı günden beri Nurtepe’de 1000 kadın ve 200’den fazla çocuğa ulaşan İlk Adım Kadın Kooperatifi’nde bugün 16 kadının görev yapıyor, oyun odasından yılda 50 çocuk ve 100 kadın yararlanıyor. Mahalledeki kadınlara yönelik eğitimler verilen kooperatif merkezi, son yıllarda artan göçle birlikte mülteci kadın ve çocuklara da hizmet sağlıyor.


İpekyolu Kadın Kooperatifi


İpekyolu Kadın Kooperatifi, Mardin’in yoksul mahallelerinde yaşayan kadınların ve çocukların hayatlarını iyileştirmek amacıyla kurulmuştur. KEDV desteğiyle, Mardin’in yoksul 2 mahallesinde öncelikle mahallede yasayan kadınlarla ihtiyaç ve sorun tespiti amaçlı ev ziyaretleri yapan kadınlar, bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için 2005 yılında kooperatifleştiler.

Kooperatif bugün, ortaklarının ve yakınlarının sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetleri ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamak, sağlıklı ve güvenilir bir çevrede yaşamalarını sağlamak amacıyla Kadın ve Çocuk Merkezi işletiyor. Kadınların ihtiyaçları doğrultusunda okuma yazma, liderlik, bilgisayar, finansal okuryazarlık, erken çocuklukta farklılıklara saygı konularında eğitim çalışmaları ile kadınların ve çocukların kalkınmalarını, gelişimlerini ve girişimlerini destekliyor. Mardin’in neredeyse asırlardır kullanılan Bıttım sabununu kooperatifin açtığı sabun atölyesinde üretiliyor. Kooperatif ayrıca 2008 yılında Mardin’de açtığı Nahıl dükkanda tamamen kadınlar tarafından üretilen sabun, tekstil ve diğer el emeği ürünlerin satışını yaparak kadınlara gelir kapısı sunuyor.

Buy now